A Felelősségteljes turizmusra vonatkozó fokvárosi nyilatkozat [1] szerint a felelősségteljes turizmus legfontosabb jellemzői és irányelvei – a fenntarthatóság három alappillére szerint csoportosítva – az alábbiak:
Környezeti felelősség
- Biztosítja a negatív hatások minimalizálását és a pozitív hatások maximalizálást (a környezeti hatások életciklus elemzése alapján).
- Az erőforrásokat fenntartható módon hasznosítja, miközben csökkenti a hulladékképződést és a túlfogyasztást.
- A természeti sokszínűséget fenntartható módon kezeli, és ahol szükséges hozzájárul annak helyreállításához.
- A turizmusnak a környezet szempontjából elviselhető mértékét és típusát támogatja.
- Tiszteletben tartja a sérülékeny ökoszisztémák és a védett területek integritását.
- Előmozdítja a fenntartható fejlődésre vonatkozó nevelést és fejleszti a tudatosságot – minden résztvevő számára;
biztosítja a legjobb gyakorlatok követését.
Társadalmi felelősség
- Aktívan bevonja a helyi közösséget a tervezésbe és a döntéshozatalba.
- Biztosítja a negatív hatások minimalizálását és a pozitív hatások maximalizálást (a társadalmi hatások életciklus elemzése alapján).
- Törekszik arra, hogy a turizmus igazi közösségi élmény legyen, amely mindenki – különösen a hátrányos helyzetű közösségek és egyének (pl. fizikai fogyatékossággal élők) – számára elérhető.
- Küzd az emberek szexuális kizsákmányolása, különösen a gyerekek kizsákmányolása ellen.
- Érzékeny a vendéglátó kultúra iránt, fenntartja és bátorítja annak szociális és kulturális sokszínűségét.
- Azon munkálkodik, hogy a turizmus hozzájáruljon az egészségügyi és oktatási helyzet javulásához.
Gazdasági felelősség
- Biztosítja, hogy a helyi közösségek élvezzék a fejlődés és a beruházások előnyeit, ugyanakkor azok negatív hatása a lehető legkisebb mértékben érintse a helyieket (például az erőforrások elvesztése révén).
- Maximalizálja a helyi gazdasági előnyöket a közösségek bevonása, valamit a turizmus előnyeinek megosztása révén. Ezen felül mindenütt – ahol ez lehetséges – biztosítja, hogy a turizmus szerepet vállaljon a szegénység csökkentésében.
- Olyan minőségi szolgáltatásokat tartalmazó ajánlatokat nyújt, amelyek illeszkednek a célállomás lehetőségeihez, ugyanakkor kiegészítik és fejlesztik azt.
- Olyan módon értékesíti az utazásokat, amely tükrözi a célállomás természeti, kulturális és társadalmi integrációját, és amely a turizmus megfelelő formáját ösztönzi.
- Méltányos és igazságos üzleti gyakorlatokat alkalmaz. Pl. igazságos díjakat fizet és alkalmaz, olyan üzleti kapcsolatokat épít ki, amelyben a kockázatokat minimalizálja és megosztja, valamint a nemzetközi elvárásoknak megfelelően foglalkoztatja munkatársait.
- Megfelelő és elegendő támogatást nyújt a kis, közepes és mikró vállalkozások számára annak érdekében, hogy a turizmushoz kapcsolódó vállalkozások virágozzanak és fenntartható módon működhessenek.
[1] A nyilatkozatot a 2002-es johannesburgi Fenntartható Fejlődés Világkonferencia társrendezvényeként, Cape Townban megtartott, a “Felelősségteljes turizmus a célállomásokon” című konferencia résztvevői fogadták el.