Arról, hogy miért fontos, hogy pénzügyeinkben is tudatosak legyünk és a spórolás mellett a környezeti hatásokra is odafigyeljünk, Környezettudatos pénzgazdálkodás cikkünkben írtunk részletesebben.
Ebben a cikkben néhány gyakorlati tippet gyűjtöttünk össze, melyek segítségével te is tudatosabban intézheted pénzügyeidet.
Vásárlás előtt készülj fel, és tervezz!
1. Mielőtt vásárolni indulsz, készíts bevásárlólistát!
A nagybevásárlások során megvásárolt termékek kétharmada ún. impulzusvásárlás eredménye, azaz olyan termékeket veszünk meg, amit nem terveztünk, sőt sokszor nincs is rá szükségünk. Bevásárlólista készítésével – ha tartjuk is hozzá magunkat – jelentősen csökkenthető a feleslegesen megvásárolt – és sokszor a kukában landoló – termékek száma és aránya.
2. Készíts beszerzési tervet!
Nagyobb értékű, ritkán beszerzésre kerülő termékek esetén készülj fel alaposan. Járj utána, hogy adott termék esetén melyek a legfontosabb szempontok, olvass vásárlói véleményeket, nézd meg a jótállási és garanciális feltételeket (minél hosszabb a garanciális idő, annál kisebb valószínűséggel romlik el adott áru idő előtt), valamint a javíthatóságot és keresd a legkedvezőbb ár-érték arányú beszerzési lehetőséget.
Vásárolj kevesebbet!
3. Amit lehet, javíttass meg!
Már a beszerzésnél érdemes figyelned arra, hogy adott termék javítható-e, és ha később elromlik, új vásárlása helyett érdemes megjavíttatni.
4. Kérd kölcsön!
A ritkán használt eszközöket – pl. fúró, takarítógép – nem muszáj megvenned, kölcsön is kérheted vagy kikölcsönözheted. Barátaiddal alakíthattok tárgymegosztó közösséget, amelyben közösen használjátok a közösen megvásárolt eszközöket.
5. Csökkentsd a mennyiséget!
Nagyon sok mindenből – pl. tisztítószerek, kozmetikumok – a kelleténél többet használunk. Minden alkalommal használj egy kicsit kevesebb mosóport, mint előtte (egészen addig, amíg még tisztára tudod mosni a ruhákat), kezdd el kétnaponta használni a testápolót (sőt, ha házi készítésű ápoló szappant használsz, egyáltalán nem is lesz szükséged testápolóra), tegyél kevesebb fogkrémet a fogkefére. Így ritkábban ürülnek ki a flakonok, kevesebbet kell belőlük megvenni.
6. Palackos víz helyett igyál csapvizet!
Magyarország nagy részén a csapvíz megfelelő minőségű és ízvilágú, és sokkal olcsóbb (és jelentősen kisebb környezetterhelést jelent), mint a palackos víz. (Ld. Milyen vizet igyunk? Palackozott versus csapvíz…)
7. Legyen jól variálható ruhatárad!
A legújabb divat követése helyett vásárolj praktikus és tartós, egymással jól variálható ruhákat, így kevesebbet kell öltözködésre költened és szekrényből is elegendő kisebbet venned. 🙂
Intézd tudatosan pénzügyeidet a mindennapokban!
8. Kövesd nyomon kiadásaidat!
Minden hónapban jegyezd fel, hogy mire mennyit költöttél és hónap végén vonj mérleget. Azon felül, hogy így láthatod, mire megy el a pénzed, a kiadások nyomon követése lehetőséget ad arra is, hogy további spórolási lehetőségeket találj.
9. Tegyél félre!
Minden hónap elején tegyél félre egy kisebb összeget (pl. a fizetésed 5%-át), és próbáld meg úgy túlélni a hónapot, mintha ez a pénz nem is lenne. Vagy szerezz be egy malacperselyt, és minden hét vagy hónap végén dobd bele a nálad lévő aprópénzt. Mindegy, hogy mennyit teszel félre havonta, lényeg, hogy takarékoskodj, hiszen a kis összeg is több, mint a semmi.
10. Intézd tudatosan pénzügyeid!
Válassz olyan bankot és/vagy számlacsomagot, amely a Te számla- és bankkártyhasználati szokásaidnak leginkább megfelel, így több ezer forintot spórolhatsz évente. Lehetőség szerint ne vegyél fel hitelt, pláne magas kamatút, ha lehet, inkább halaszd el a vásárlást, így megspórolhatod a banki költségeket és kamatokat. Megspórolt pénzedet tartsd felelős bankban vagy befektetésben, amely nem finanszíroz környezetromboló és kizsákmányoló beruházásokat.