A reklámok csábításának vagy a legújabb divathóbortnak engedelmeskedve naponta vesszük az újabb és újabb termékeket. Kipróbáljuk az éppen aktuális csoda fogkrémet. Megvesszük a legújabb zabpelyhet. Veszünk egy új cipőt csak azért, hogy legyen mit felvennünk ahhoz a gyönyörű új felsőhöz. Évente lecseréljük az egyébként még jól működő telefonunkat.
Olyan dolgokat is megveszünk, amire igazándiból nincs is szükségünk. Sőt olyanokat is, amiket meg sem engedhetnénk magunknak. Aztán, ha meguntuk, elromlott vagy elhasználtuk, mehet a szemétbe. Mert a fogyasztói társadalom erről szól.
Az határoz meg minket, hogy mivel rendelkezünk: van-e házunk, autónk, megtudjuk-e venni magunknak a legújabb kütyüket, a legdivatosabb ruhákat.
(Sokszor felesleges) vásárlásaink hatalmas terhet jelentenek a Földre.
A rengeteg megvásárolt termék, áru előállításához rengeteg nyersanyag és energia is szükséges. Megváltozott vásárlási szokásainknak köszönhetően a rendelkezésre álló erőforrásainkat sokkal gyorsabb ütemben éljük fel, mint ahogy azok képesek lennének újratermelődni.
A megunt ruhák, elektronikai kütyük, játékok stb. nagyon kis része kerül újrahasználatra vagy újrahasznosításra. A nagyobb részük hulladéklearkókban és hulladékégetőkben végzik. Például a chilei Atacama-sivatagban…
A vásárlás és a javak birtoklása olyannyira meghatározó lett életünkben, hogy az élet valóban fontos dolgai háttérbe szorultak.
Minden évben van azonban egy nap, amely ennek ellenkezőjéről, a nem-vásárlásról szól.
A november utolsó péntekjén tartott ún. Ne vásárolj semmit! Nap, a túlfogyasztás elleni tiltakozásul jött létre. Arra hívja fel a figyelmet, hogy törődjünk kevesebbet a vásárlással és többet az élet fontos dolgaival.
Arról, hogy mindezt hogyan kezdjük el, és vásárlás helyett hogyan tehetjük teljessé életünket: 10 dolog, amit vásárlás helyett csinálhatsz cikkünkben írtunk.
További kapcsolódó cikkeink: