A méhek túlélése alapvető érdekünk.
„Ha kipusztulnak a méhek, azt az emberiség legfeljebb négy évvel éli túl.” – mondta állítólag Einstein. Bár erre semmi bizonyíték nincs, a széleskörűen elterjedt mondás jól tükrözi a méhek alapvető szerepét az ökoszisztémában…
Az ökoszisztéma meggyengülésével és a biológiai sokféleség sérülésével azonban a méhek fennmaradása is veszélybe került. (Ennek okai meglehetősen összetettek, amibe itt most nem mennénk bele részletesen, de nincs kizárva, hogy egyszer majd erről is írunk egy cikket 🙂 ).
Arról biztosan hallottál már, hogy a méhek veszélyben vannak. Talán azt is olvastad valahol, hogy ebben nagy szerepe van a jelenlegi mezőgazdasági gyakorlatnak.
De azt tudod, hogy Te magad mit tehetsz a méhek túlélése érdekében?
Nagyon is sokat, ráadásul ezek nem is eget rengető nagy feladatok…
Hogyan segíthetsz a méheknek?
1. Tegyél ki tiszta vizet!
Soha ne tegyél ki cukros vizet a méhek részére (ld. keretes írásunk). A tiszta edényben kihelyezett tiszta vízzel viszont sokat segíthetsz.
Mikor?
- Tavasztól őszig (télen a méhek nem jönnek ki a kaptárból). Főleg kora tavasszal és aszály idején
- Leginkább napközben. (Amíg van a fűszálon harmat, addig azt isszák, de amikor felszáradt a fű, akkor is van vízre szükségük.)
- Amikor a fő virágzások vannak, akkor nem fontos, mert nem is isznak, a nektárból szerzik a pótlást.
Hogyan?
- Az edénybe tegyél faágat, lapos követ, kavicsot, bármit, amire rá tudnak szállni a méhek és ahonnan elérik a vizet. Az is jó, ha egy deszkára csöpögetsz időről-időre vizet. A lényeg, hogy a víz ne fedje ezeket az „úszókat”, de elérhető távolságban legyen. A méhek nem szeretik, ha vizes lesz a lábuk. Van ilyen… 🙂
- Lehetőleg napos helyre és/vagy langyos vizet tegyél ki, mert ha nagyon hideget iszik a méh, akkor ledermed a teste, és elpusztul. (Pl. nagyon szeretik az autógumiban megállt vizet inni, mert az jól felmelegszik.)
- Esővíz vagy kútvíz a legjobb, a csapvíz klórtartalma miatt nem annyira jó. (De ha nagyon nincs más és szárazság van, akkor persze ez is jobb, mint a semmi.)
Miért nem jó ötlet cukros vizet adni a méheknek?
- A tálat mindenféle fajta és illatú méh megrohamozza, akik között elindul a harc cukorért. Ennek eredményeként rengeteg méh elhullik. 🙁
- A különböző méhészetekből érkező méhek akár súlyos betegségeket is átadhatnak egymásnak, amit hazahurcolva egész méhcsaládokat fertőzhetnek meg. Ha enyhe betegséget visznek haza, akkor az gyógyszeresen akár kezelhető is (de miért gyógyszerezzük őket, ha nem muszáj, illetve ennek is vannak költségei). Rosszabb esetben valamilyen súlyosabb vagy nagyon fertőző betegséget visznek haza, és az egész család elpusztul vagy hivatalos körülmények között el kell pusztítani. (Utóbbi többnyire kénezést és égetést jelent… csak, hogy érezd a súlyát…)
- A kipergetett mézet az átvevő minden esetben laboratóriumi vizsgálat keretében bevizsgálja. Megnézi, hogy megfelelő-e a méz víztartalma, kimutatható-e a mézben idegen anyag (pl. kristálycukor). Ha igen, akkor a mézet nem veszik át tőle.
Tiszta víz esetén viszont ezek a problémák nem jelentkeznek: nincs tolongás, nincs idegen anyag….
2. Nyírd ritkábban a füvet és hagyd élni a vadvirágokat!
Ez talán a legegyszerűbb módja a segítségnyújtásnak, ráadásul a ritkább fűnyírással pénzt és időt is spórolhatsz.
Amikor mégis füvet nyírsz, hagyd hosszabbra, hogy a vadvirágok hamarabb újra kinyílhassanak.
Sőt – ha van olyan területed, ahol megoldható -, szórj el „méhlegelő” magkeveréket, hogy még több legyen a virág – és a virágméz 🙂 . (Az állandó fű- és egyúttal virágnyírásnak köszönhetően ma már nagyon kevés a vegyes virágméz, leginkább csak természetvédelmi területeken fordul elő…)
3. Ültess minél több virágot!
A virág elengedhetetlen a mézkészítéshez, hiszen a méhek a virágokból gyűjtik a nektárt, amiből egyrészt a mézet készítik, másrészt a nektár határozza meg a méhek szaporodását is. (Minél több nektárt hordanak be a dolgozók a kaptárba, a királynő annál többet petézik. Viszont, ha nincs nektárhordás, a petézés megáll, és nem fejlődik a család.)
A virágokat érdemes úgy összeválogatni, hogy kora tavasztól (sáfrány, fürtös gyöngyike, ibolya, kankalin) a nyár forró, és a vadonban virágszegény időszakán át (levendula), egészen késő őszig (évelő őszirózsa, japán szellőrózsa) legyen virág a kertben.
Erről a témáról további részleteket például a National Geographic oldalán találsz.
4. Készíts méhecske hotelt!
A családokban élő, telepes méhek és darazsak mellett léteznek – sőt túlnyomó többségben vannak – magányosan élő, barátságos fajok is, amelyeknek szintén nagy szerepe van a beporzásban. Ezek a szelíd méhek és darazsak fák réseiben, partfalakban vagy a talajban élnek, és ide rejtik el utódaikat. Nem mindig találnak azonban megfelelő helyet, így nekik szükségük lehet extra segítségre is.
A méhecske hotel – vagy darázsgarázs – olyan faépítmény, ahol a vadméhek és darazsak megbújhatnak, és elrejthetik utódaikat. Egy korhadt fa vagy egyszerű fadarab, esetleg rönk is megteszi, amibe lukakat fúrsz. Tedd olyan helyre, ahol a nap legalább egy részében éri a nap és nincs közvetlen esőnek kitéve, és már kész is!
A méhecske hotel készítéséről számos videót találsz a YouTubeon.
5. Egyéb lehetőségek
Fentiek mellett közvetett módon is segíthetsz a méheknek. Például az alábbi módokon:
- Egyél több mézet! A méz nagyon egészséges és sokféle módon használható fel. Vitaminok és tápanyagok szempontjából a legjobb nyersen fogyasztani (pl. kenyérre vagy kalácsra kenve), de főzéshez és süteményekhez cukor helyett is használható. Havi 1kg mézfogyasztás már sokat segítene a hazai méhészeknek.
- Felelős, helyi termelőtől vásárolj mézet! Ezzel nem csak a helyi gazdaságot erősíted és a szállítással járó környezetterhelést csökkented, hanem biztosan jó minőséget is veszel. A magyar mézet forgalomba hozatal előtt laboratóriumban vizsgálják be. Ha termelőtől veszed a mézet, biztosan bevizsgált, jó minőségű, hazai mézet vásárolsz és nem rossz minőségű import mézzel összekevert „vacakot”. (A méz minőségét a kristályosodása alapján is meg tudod állapítani.)
- Kerüld a szintetikus vegyszerek használatát! Biotermékeket fogyassz vagy – ha saját kerted van – környezet és méhbarát vegyszereket használj! De legalább ügyelj a permetezési szabályok betartására: virágzáskor lehetőség szerint ne permetezz illetve ne nappal, hanem reggel vagy este permetezz.
- Állj ki a biológiai szúnyogirtás mellett! A kémiai szúnyogirtás során a szúnyogok mellett sok ezer más rovar – köztük nagy számban méhek – is elpusztulnak.
- Támogasd a „Mentsük meg a méheket és a gazdákat” Európai polgári kezdeményezést egy aláírással.
A cikk megírásában a Forray Méz Farm volt segítségünkre