Egy korábban megjelent kormányrendelet* holnaptól – azaz 2021. július 1-től – megtiltja bizonyos egyszer használatos műanyagtermékek – pl. fültisztító pálcika – forgalomba hozatalát. A kormányrendelet a 2019-es az egyes műanyagtermékek környezetre gyakorolt hatásának csökkentéséről szóló 2019/904. EU irányelv termékekre vonatkozó tiltásait ülteti át a magyar jogba. (Az EU kérdések és válaszok formájában is összefoglalta a szabályozás lényegét.)
A hír több napilapban és hírportálon is megjelent korábban, illetve több rádióban is téma volt.
A megjelent hírekhez kapcsolódó kommentek, kérdések és hallgatói vélemények alapján azonban úgy tűnik, nem mindenkinek egyértelmű, hogy pontosan mire vonatkozik a rendelet és milyen termékektől kell hamarosan búcsút vennünk.
Mi a helyzet a fültisztító pálcikával? Tényleg megszűnik?
Félreértésre az adhat okot, hogy a rendelet 1. számú melléklete nevesíti – többek között – a fültisztító pálcikát. A rendelet azonban csak az egyszer használatos műanyagokra – „teljes egészében vagy részben műanyagból” készült és a rendeletben nevesített termékekre – vonatkozik, azaz nem tiltja a nem műanyagból készült hasonló termékek forgalomba hozatalát.
Így a fültísztító pálcikának is csak a műanyag verzióját tiltja be, de nem korlátozza az alternatív megjelenési formák – pl. a papír vagy a bambusz fültisztító pálcikák – forgalomba hozatalát.
Mivel papír vagy bambusz fülpálcikát már eddig is lehetett kapni, így szinte biztos, hogy ezek az alternatív fülpálcikák a jövőben is elérhetőek lesznek. Az új szabályozással tehát nem szűnik meg a fülpálcika, csak a műanyag verzió fog eltűnni a boltok polcáról.
Milyen egyéb termékeket érint még a szabályozás?
A fültisztító pálcika mellett a rendelet megtiltja az alábbi egyszer használatos műanyag és hungarocell termékek forgalomba hozatalát is:
- evőeszköz (villa, kés, kanál, evőpálcika)
- tányér
- szívószál
- italkeverő pálcika
- léggömbtartó pálca
- expandált polisztirolból (azaz hungarocellből) készült ételtároló edény
- expandált polisztirolból készült italtartó pohár és italtároló, beleértve a kupakját és a fedelét is
- műanyag italtartó pohár forgalomba hozatala, beleértve annak tetejét és fedelét is (2023. január 1-től)
- műanyag hordtasak (azaz nejlon zacskó/szatyor) forgalomba hozatala, amelynek falvastagsága 15 mikron és a feletti, a biológiailag lebomló műanyagból készült kivételével.
Ezeknek a termékeknek is azonban csak a – részben vagy egészben – műanyag ÉS egyszer használatos verziói szűnnek meg meg, az egyéb anyagból (pl. papír, fa, bambusz) VAGY tartós műanyagból készültek nem.
Mikor tűnnek el a boltokból, éttermekből ezek a termékek?
A rendelet 2021. július 1-vel tiltja meg ezen termékek forgalomba hozatalát. (Kivéve a műanyagpoharat, mert annak jelenlegi leginkább elterjedt alternatívája – a műnyagborítású papírpohár – szintén a rendelet hatálya alá tartozik, így a megfelelő alternatíva megtalálásáig a termék haladékot kapott a tilalom alól.)
Viszont a szabályozás 2021. július 1-től a forgalomba hozatalt korlátozza, a július 1. előtt forgalomba hozott termékeket (ami pl. már a boltban vagy raktárban van) nem kell bevonni, a készletek kifutásáig tehát lehet majd ezeket a termékeket vásárolni, illetve használni.
Mindezekkel együtt azonban környezeti szempontból érdemes kerülni az egyszer használatos termékek használatát, bármilyen anyagból készültek is.
Ezért amikor csak lehet, részesítsük előnyben a tartós verziókat (üveg pohár, fémszívószál, fém vagy üveg ételtároló stb.), és vegyük figyelembe az egészségügyi ajánlásokat is (a fülpálcika használatát pl. a fül-orr-gégészek egyáltalán nem ajánlják a fül tisztítására).
* 301/2021. (VI.1.) Kormányrendelet az egyes egyszer használatos, valamint egyes egyéb műanyagtermékek forgalomba hozatalának korlátozásáról