A víz a Föld felületén megtalálható egyik leggyakoribb anyag, a Föld felületének 71%-a. Az édesvíz mennyiségi és minőségi hiánya mégis napjaink egyik legsúlyosabb környezeti problémája, amely a víz élettani, gazdasági és kulturális jelentősége ellenére sem kap elég figyelmet.
A(z édes)víz nélkülözhetetlen az élethez
Az ember 2-3 napnál tovább nem éli túl a vízhiányt. Ugyanakkor a víz rendelkezésre állása alapvetően befolyásolja egészségünket is. Hiánya vagy nem megfelelő minősége betegségek kialakulásához és terjedéséhez vezethet. A világon a betegségek 90%-a vízzel kapcsolatos.
Emellett azonban a víz elengedhetetlen a mezőgazdaság, az ipar és a kultúra számára is. Ennek következtében a víz rendelkezésre állása vagy hiánya hatással van az országok gazdasági teljesítményére és a kultúra fejlődésére is.
Bár a Föld felületének 71%-át víz borítja, a globális vízkészletek alig 3%-a édesvíz. (A maradék 97% az óceánok és tengerek sós vize). Az édesvíz nagy része – közel 70%-a – ráadásul hótakaró és gleccserek formájában – az emberlakta területektől távol – található meg. (Szemléltetésül: ha a Föld vízkészlete egy vödör víz volna, akkor abból kb. egy pohárnyit tudnánk meginni.)
A növekvő vízhasználat és a csökkenő készletek mennyiségi problémához vezetnek
Nem meglepő tehát, hogy az emberiség már ma is a rendelkezésre álló édesvíz-készletek mintegy 50%-át használja. Kutatók szerint azonban – leginkább a népességnövekedés következtében – ez az arány néhány évtizeden belül 70%-ra növekszik. Elsősorban azért, mert a vízfelhasználás mindenütt nő a világon (főként a népességnövekedés és az ipari fejlődés következtében), miközben a vízkészletek – a fokozódó felhasználás és a klímaváltozás miatt – folyamatosan apadnak.
További gondot jelent a tiszta, iható víz elérhetősége (minőségi probléma)
Az egész Földet tekintve ma mintegy 2,3 milliárd ember egészsége van veszélyben a rossz minőségű vizek miatt. Naponta mintegy hatezer ember hal meg fertőző ivóvizek miatt (döntően vérhasban), ami többszöröse a háborúban elesettek számának.
A vízzel kapcsolatos minőségi problémák nagy részét az ipari fejlődés és a nem megfelelő vízgazdálkodás, főként a mezőgazdasághoz köthető gátak és csapolások nyomán kialakuló csökkenő vízszint és elmocsarasodás okozza. Mindezek következtében a rendelkezésre álló vízkészletek (a Föld teljes vízkészletének 2%-a) egy része szennyezett, emberi fogyasztásra nem vagy korlátozottan alkalmas.
A vízhasználat várható növekedésével és a rendelkezésre álló vízkészletek minőségének romlásával nemcsak napi vízhasználatunk kerül veszélybe, de a mezőgazdaság vízigényén keresztül az élelmiszertermelés és a vizes élőhelyek veszélyeztetése révén a sokszínű növény- és állatvilág is.
A vízzel való takarékoskodással és a víz minőségének megőrzésével mi magunk is tehetünk a vízkészleteink megőrzése és vizeink tisztasága érdekében.
Néhány egyszerű víztakarékossági tippünk betartásával Te magad is hozzájárulhatsz vízkészleteink megóvásához. Tegyünk együtt a tiszta és iható víz megőrzéséért.