A higiénia – mely nemcsak a tisztálkodást, hanem a megfelelő öltözködést, valamint a közvetlen és a tágabb környezet tisztántartását is magában foglalja – kiemelkedő szereppel bír az egészségmegőrzés szempontjából.
Az egészséges életmódra nevelés ezért magában foglalja a gyermekek személyes és környezeti higiénia iránti igényének kialakítását és tudatos oktatását.
Személyes higiénia
Általában a rendszeres mosakodást, fog- és hajmosást, a ruhák rendszeres cseréjét és mosását jelenti, melyek által elkerülhetők a közvetlen fertőzések.
A megfelelő személyes higiénia az egészség megőrzésén túl hozzájárul testünk életkorának megfelelő fizikai karbantartásához.
Környezetünk tisztántartása
Elsősorban szintén a betegségek megelőzését szolgálja, másrészt azonban hozzájárul komfortérzetünk kialakulásához is.
Megfelelő mérték
Kihívást jelent ugyanakkor a megfelelő, még az egészséget szolgáló, de nem túlzó mérték megválasztása. Nem szabad megfeledkezni róla, hogy az immunrendszer gyermekkori fejlődésére károsan hat a túlzottan „steril” környezet is.
Társadalmi norma és kulturális elvárás
Fontos figyelembe venni továbbá a higiénia társadalmi normaként betöltött szerepét. A személyes és a környezetünk tisztaságának elvárt minimális mértéke kultúránként változik. Az ennek való megfelelés alapját jelenti a társadalomba való beilleszkedésnek is.
A személyes és környezeti higiénia iránti igény kialakítása, a megfelelő mérték megtalálása a gyermek születésétől kezdve nagy felelősséget és sok feladatot ró a szülőkre.