Az Egészség Világnapja minden évben más-más, világszinten kiemelkedő egészségügyi problémát jár körbe. (Az Egészségügyi Világnapot minden évben április 7-én tartjuk, emlékezve arra, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1947-ben ezen a napon kezdte meg tevékenységét az ENSZ intézményeként.)
Az Egészség Világnapja 2013 vezető témája a magas vérnyomás, más néven hipertónia
A téma kiemelt fontosságát jelzi, hogy a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet egy 2009-es cikke szerint a „halálozások közel 50%-át szív-és érrendszeri betegségek okozzák Magyarországon”.
A WHO hivatalos közleménye alapján, számos tényező csökkentheti – vagy legalább mérsékelheti – a magas vérnyomás kialakulását, azonban az első és legfontosabb lépés mindenképpen a prevenció. A megelőzés érdemben csökkentheti azon betegségek bekövetkezési valószínűségét is, melyek fő rizikófaktora általában a magas vérnyomás (ilyen a stroke, a vesekárosodás vagy a szívinfarktus).
Mit tehetünk a magas vérnyomás kialakulásának elkerülésére vagy leküzdésére?
Csökkenthetjük a rizikófaktorokat
A WHO közleménye szerint a következő tanácsok betartásával sikeresen csökkenthetjük vagy normál mértéken tarthatjuk a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát:
- só bevitelének mérséklése vagy sószegény diéta;
- túlzott mértékű, a szervezetre már káros alkoholbevitel elkerülése;
- dohányzásról való leszokás;
- kiegyensúlyozott étrend elérése;
- fizikai aktivitás, mozgás, így az erőnlét javítása, mely nélkülözhetetlen a testi-lelki egészség megőrzéséhez.
Mérjük rendszeresen vérnyomásunkat
A WHO ajánlásain túl érdemes rendszeresen – akár napi szinten – mérni vérnyomásunkat és a leolvasott értékeket egy naptárban vezetni. Miért fontos ez? A hipertónia köztudottan alattomos betegség. Több esetben a magas vérnyomás nem érzékelhető (tünetmentes), mégis pusztítja a szervezetünket. Gyermekek esetében legtöbbször véletlenszerűen, vizsgálatok során derül ki. Így fennállhat az a veszély, hogy akkor vesszük észre a magas vérnyomás jelenségét, amikor teljesen váratlanul, súlyos károsodás éri szervezetünket.
Járjunk szűrővizsgálatokra
Nem szabad megvárni, amíg magas vérnyomást alapbetegségként diagnosztizálják, majd ennek eredményeképpen elkezdődik a gyógyszeres kezelés. Saját felelősségünk a megelőzés és az odafigyelés. Mivel a magas vérnyomás elősegíti az érelmeszesedést is (mely számos szívbetegség okozója lehet), így érdemes ilyen irányú rendszeres szűrővizsgálatokra is járnunk. Az érelmeszesedés korai fázisában akár visszafordítható is lehet.
Kerüljük a stresszt
A prevenció fontos, kihagyhatatlan eleme a stressz kezelése és a tartós stressz kerülése. Fontos, hogy mai rohanó életünkben, modern teljesítményalapú világunkban is legyen egy félóra megállás vagy legalább napi 20 perc csendes pihenő, akár relaxációs gyakorlatokkal.
Tudatosan kell figyelnünk a kielégítő mértékű mély alvásra is. Kevesebb alvással nem feltétlenül spórolunk időt. A regeneráló alvás hiánya (melyet a mértéktelen TV nézés, fiataloknál a mértéktelen internet használat vagy az alvás előtti közvetlen chatelés is okozhat) csökkenti másnapi koncentrálóképességünket és folyamatos fáradságérzést okozhat. A léleknek is muszáj megnyugodnia esténként. Így fontos, hogy minden este tudatosan készüljünk az alvásra. Összegezzük vagy rendszerezzük gondolatainkban a napi eseményeket, hogy nyugodt, pihentető alvásunk legyen.
Térjünk vissza időnként a természethez
Az iparosodott környezettől való eltávolodás, a természethez való időnkénti visszatérés – egy hosszabb-rövidebb kirándulás, séta vagy túra – vitathatatlanul feltölt bennünket energiával. Ráadásul kétségtelenül többet is mozgunk, ha időről-időre elmegyünk sétálni vagy kirándulni. Ha esetleg nincsen társaságunk hozzá – és nem akarunk egyedül elindulni -, akkor keressünk olyan természetjáró vagy természetbarát klubot, amely a közelünkben szervez rövidebb kirándulásokat vagy hosszabb túrákat.
A WHO 2013-as Egészség Világnapjáról itt olvashatunk (angol nyelven).