Megj.: Ez nem a mi projektünk, nem is kapcsolódik közvetlenül a tevékenységünkhöz, de amikor találkoztunk vele, jó kezdeményezésnek tűnt, ezért támogatásunk jeléül, valamint figyelemfelkeltés céljából az interneten elérhető információk alapján írtunk róla egy cikket az oldalunkra. Ezentúl azonban mi sem rendelkezünk további közvetlen információkkal a kezdeményezésről. Kérjük, a magyarországi elérhetőségekkel kapcsolatban, ne nálunk, hanem a kezdeményezés lent megadott honlapján keresztül érdeklődjetek! Köszönjük.
Találkoztál már olyannal, akinek zöld, napraforgó mintás pánt volt a nyakában? Vagy napraforgós szájmaszkot, karszalagot vagy kitűzőt viselt?
Lehet, hogy csak nagyon szereti ezt a látványos virágot, de – főleg, ha külföldön találkoztál vele – valószínűbb, hogy rejtett fogyatékossággal él. A napraforgó ugyanis, mint a rejtett fogyatékosság jelképe egyre inkább terjed világszerte.
A kezdeményezés – mely 2016-ban a Gatwick repülőtér és néhány civil szervezet kezdeményezésére Angliából indult – célja, hogy a különböző helyszínek (repülőterek, vonatállomások, áruházak, egészségügyi intézmények stb.) személyzete vagy akár a kollégák részére diszkréten jelezze, hogy viselője valamilyen rejtett fogyatékossággal él.
Ilyen jelzés nélkül az emberek nagy része nem ismeri fel, ha rejtett fogyatékossággal élővel találkozik, akinek esetleg speciális figyelemre, támogatásra, segítségre vagy egyszerűen csak több időre van szüksége.
De mi is az a rejtett fogyatékosság?
A rejtett fogyatékosság olyan fogyatékosság, amely ránézésre nem feltétlenül nyilvánvaló, mert nincsenek egyértelmű fizikai jelei. Ebbe a körbe tartozhatnak a tanulási nehézségek, a mentális problémák, a beszéd-, látás- vagy halláskárosodás, egyes mobilitási problémák, az asztma, a COPD (ami egy hörgőszűkülettel járó tüdőbetegség) és más tüdőbetegségek, valamint olyan krónikus betegségek, mint például a veseelégtelenség, a cukorbetegség és az alvászavarok, amennyiben ezek a betegségek jelentősen befolyásolják a mindennapi életvitelt. (Például nem minden mozgássérült használ kerekesszéket, nem minden látássérült jár bottal, és nem minden hallássérültnek van (látható) hallókészüléke.)
Ezekkel a betegségekkel együtt élni – látványos tünetek nélkül is – megterhelővé teheti a mindennapi életet: fájdalmas és kimerítő lehet vagy elszigeteltséget okozhat. A látható jelek nélkül a kívülállók sokszor nehezen ismerik fel az ezzel járó kihívásokat, így nem tudnak kellő türelemmel és megértéssel viselkedni.
Ki jogosult a rejtett fogyatékossági napraforgó viselésére?
Nincs minősített lista vagy előírás arra vonatkozóan, hogy mely betegségben szenvedők viselhetik a rejtett fogyatékossági napraforgót. Bárki, aki úgy érzi, hogy rejtett fogyatékossága van és jól jönne számára némi segítség vagy megértés, bátran viselheti.
A napraforgó viselése semmi másra nem jogosít, mint hogy jelezze a kívülállók számára, hogy viselőjének segítségre, támogatásra, több időre vagy figyelemre van szüksége. A napraforgó viselése azonban nem biztosít semmiféle extra előnyt, csupán a figyelemfelhívást segíti.
A konkrét fogyatékosság jelzésére léteznek ikonok, melyeket például a kitűzőn el lehet helyezni, ezzel is segítve a szükségletek felismerését.
Hol lehet beszerezni?
A nyakpántok, karszalagok vagy kitűzők ingyenesen elérhetők azokon a helyeken és vállalkozásoknál, melyek csatlakoztak a kezdeményezéshez. (Helyek és intézmények, valamint repülőterek, ahol (f)elismerik és figyelembe veszik a rejtett fogyatékosság napraforgó jelét.)
A rejtett fogyatékossági napraforgó mozgalomhoz kapcsolódó termékek (nyakpánt, karszalag, kitűző – akár személyre szabott információkkal is stb.) megvásárolhatók a kezdeményezés – Hidden Disabilities – honlapján is.
(A cikk írásakor a rejtett fogyatékossági napraforgó termékek az alábbi országokban érhetők el: Egyesült Királyság, Hollandia, Amerikai Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, de az országok köre folyamatosan bővül. Remélhetőleg hamarosan magyar szolgáltatók is csatlakoznak, és itthon is elérhetővé válnak a nyakpántok, karszalagok és kitűzők is.)
Hogyan lehet támogatni a rejtett fogyatékossági napraforgó kezdeményezést?
- Oszd meg a kezdeményezés hírét (pl. ezt a cikket)!
- Hívd fel az általad sűrűn látogatott helyek figyelmét a kezdeményezésre. (A kezdeményezés honlapján részletes információkat lehet találni a csatlakozásról.)
- Ha rejtett fogyatékossági napraforgót látsz valakinél, vedd figyelembe, és szükség esetén segíts neki (add át a helyed, állj félre az útból, engedd előre, beszélj hangosabban stb.).
Megjegyzés: a kezdeményezés azoknak szól, akiknek a mindennapi életvitelt befolyásoló rejtett fogyatékossága van. Mindenkit kérünk az őszinte és felelősségteljes magatartásra. Ha nincs – vagy a veled lévő kísért személynek – rejtett fogyatékosságod, ne viseld a rejtett fogyatékosság napraforgóját!
Update: sajnálatos módon az Egyesült Királyságban vannak, akik a napraforgót a kötelező maszkviselés elkerülésére használják, ami negatív hatással lehet a kezdeményezés megítélésére is. Ennek kapcsán felvettük a kapcsolatot a kezdeményezés hivatalos oldalával, válaszukat és a visszaélésekkel kapcsolatos véleményüket Rejtett fogyatékossági napraforgó – a kezdeményező visszajelzése című cikkünkben tettük közzé.
A kezdeményezés (angol nyelvű) honlapja: Hidden Disabilities Sunflower.