„A szívószálak a műanyag zsákutcái” – mondta Dune Ives a Lonely Whale Alapítvány* igazgatója.
Dune Ives nem gondolja, hogy akik eldobható szívószálakat használnak, azoknak egyenes út vezet a folpack csomagoláshoz, a nejlonszatyrokhoz és egyéb eldobható, egyszer használatos műanyagokhoz.
Azonban úgy véli, hogy a szívószálak szándékos elkerülésével az emberek könnyebben hagynak fel más műanyag eszközök használatával is, és tudatosabban kezdenek el gondolkozni azok hatásairól, különösképpen az óceáni élővilágot illetően.
Az óceánok műanyag-szennyezettsége megdöbbentő méreteket öltött az utóbbi időben.
Becsülhetően 8-11 tonna műanyaghulladék kerül a világ óceánjaiba minden évben – ez megegyezik azzal a mennyiséggel, mintha minden egyes percben egy műanyaggal teli kukás autó ürítené szállítmányát az óceánokba.
Mivel a hétköznapi ember általában nem kerül közvetlen kapcsolatba az óceánokkal, ez a problémakör még nem épült bele teljesen a köztudatba. „Egyre jobban koncentrálunk a szárazföldi esetekre, de ugyanannyira, ha nem jobban kellene figyelnünk az óceánokra is” – mondta az alapítvány vezetője. „De ugye az olyan távol van tőlünk, a látómezőnkön kívül esik, így a legtöbb ember számára egy megközelíthetetlen dologról van szó, nem tudatosul bennünk, és nem is igazán értjük mi történik pontosan.”
Ebben az ügyben a szívószálak kérdése talán kissé jelentéktelen kezdőpontnak tűnik, azonban az Egyesült Államokban 500 millió szívószál fogy el naponta. A legtöbb ezekből az óceánok vizeiben végzi, ahol (a többi hulladékkal együtt) összegyűlnek a partvonalakon, illetve a víz felszínén.
A műanyag szívószálak minimalizálása hatékonyan elősegítené az óceánok megtisztítását.
Sajnos sok esetben a tengeri élőlények véletlenül élelemnek nézhetik, és ezért elfogyasztják ezeket a szívószálakat, melyek lenyelve sérüléseket, vagy halált is okozhatnak, hiszen elakadhatnak az emésztőrendszerben, száj- és orrnyílásokban, ami nagy fájdalmakat okoz a szerencsétlenül járt állatoknak, jó példa erre az a teknős, melynek videója már körbejárta az internetet.
A szívószálak mikroműanyagokká bomlanak le, melyek hatására a vízben toxinok szabadulnak fel, s beborítják a tengerfeneket.
Műanyag szívószál ellenes kampány – #StopSucking
A Lonely Whale Alapítvány pedig egy kampányba kezdett, melynek célja, hogy megakadályozzák 2017-ben 500 millió szívószál óceánba jutását. A kampány neve: #StopSucking. Éttermeket, bárokat, sportlétesítményeket, és több márkát is megkértek arra, hogy csökkentsék a felhasznált szívószálak mennyiségét, és fenntartható alternatívákkal helyettesítsék azokat. És persze a fogyasztókat is arra buzdítják, hogy tegyenek fogadalmat egy műanyag szívószálaktól mentes életmódra.
„Amit igazán el szeretnénk érni, az az, hogy lendületet vigyünk a témába, oly módon, hogy egy globális párbeszéd alakuljon ki körülötte” – mondta Dune Ives. „Olyan kevés dolog van, amellyel a hétköznapi emberek is tehetnének az óceánok egészségéért, és amelynek azonnal látszódó eredménye is van” – tette hozzá az igazgató. „A szívószálak tényleg azok az egyedi használati tárgyak, amire az ember minden nap nemet tud mondani, és ez nem okoz nekünk problémát. Nem olyan nehéz feladni a szívószálakat.”
Szerencsére Magyarországon 2021. július 1-től betilották a műanyag szívószálak forgalombahozatalát, és lassan talán a korábbról felhalmozott készletek is elfogynak, így a eltűnnek a műanyag szívószálak a boltok polcairól is.
De külföldön – főleg az Európai Unión kívül – továbbra is problémát okoz a műanyag szívószálak használata. Ilyen országokban járva továbbra is érdemes odafigyelni arra, hogy kerüljük ezek használatát.
A műanyag szívószálakat helyettesító környezetbarát alternetívákról 7 környezetbarát alternatíva a műanyag szívószálakra cikkünkben írtunk.
*A Lonely Whale Alapítvány az óceánok és tengerek élővilágának megóvásáért elkötelezetten küzdő szervezet, akik nemrégiben egy szívószál ellenes kampányba kezdtek, hogy csökkentsék az óceáni műanyag hulladékok termelését.
A cikket 2021. augusztusban frissítettük és kissé átdolgoztuk. (A cikk alapja a Felelős Gasztrohős cikke.)