Egészségünk megőrzésének, szervezetünk optimális működésének egyik, saját magunk által alakítható és tudatosan választható eszköze a táplálkozás. A gyermekkorban eltanult helyes táplálkozás az egész életünkre hatással van.
Az egészség megőrzését szolgáló és a betegségek kockázatát csökkentő, azaz az egészséges táplálkozás a megfelelő ételek és italok helyes arányban és mennyiségben, kellő változatossággal történő, rendszeres fogyasztását jelenti.
- Az egészséges étrendnek megfelelő mennyiségben kell tartalmaznia energiát adó tápanyagokat (fehérjéket, zsírokat, szénhidrátokat) és energiát nem adó tápanyagokat (vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket).
- Helyesen, mi több, ízletesen táplálkozunk, ha változatosan, többféle nyersanyagot felhasználva, a lehető legtöbbféle módon készítjük el ételeinket.
- Rendkívül fontos, hogy már gyermekkorban minél többféle étellel, ízzel találkozzon az ember, mert azzal alapozható meg a változatosság iránti igény.
A különböző táplálkozási elméletek és irányok természetesen különböző táplálkozási „szabályokat” követnek.
Léteznek azonban széleskörűen elfogadott, általános érvényű „hüvelykujjszabályok”, amelyek segítséget nyújtanak az egészséges táplálkozás kialakításában:
- Minden nap az összes élelmiszercsoportból – gabonafélék, zöldségek és gyümölcsök, tej- és tejtermékek, húsok és tojás – kell fogyasztanunk.
- „Sok” folyadékot kell magunkhoz venni. Átlagosan napi 2-2,5 litert javasolt bevinnünk szervezetünkbe, melybe beleszámít a szilárd táplálék víztartalma is.
- Minél kevésbé feldolgozott, úgymond „konyhakész” ételeket fogyasztunk, annál jobbat teszünk önmagunkkal, hiszen sokkal kevesebb adalékanyagot, mint pl. tartósítószert, állományjavítót, aromát, és hasonlót juttatunk szervezetünkbe. A készételek helyett részesítsük előnyben a friss zöldséget és gyümölcsöt, a friss húst, és a teljes kiőrlésű gabonafélékből készített kenyeret.
- Rendszeresség, azaz, hogy gyakran keveset, kis adagot együnk, lassan, élvezettel.
Kapcsolódó cikkek: