Ma ökológiai mozgalomról beszélünk és környezetvédők vagyunk. Régen mindenféle mozgalmak és extra odafigyelés nélkül sokkal sokkal környezettudatosabban éltek az emberek. Nem termeltek annyi szemetet, nem fogyasztottak annyi energiát, amit lehetett újrahasznosítottak. (Lásd Az én időmben ökológiai mozgalom helyett… cikkünket.)
Emlékszem, hogy a nagymamám elmosta a tejes zacskókat és azt használta nagyjából bármi tárolására, a kimosott tejfölös poharakba pedig palántákat ültetett.
Abban az időben valóban jobban tisztelték az emberek a környezetet? Vagy csak azért nem használtak mozgólépcsőt, szárítót, óriás monitorú tévét és mindenféle konyhai kütyüket, mert azok még nem is léteztek vagy ha igen, akkor a többség számára megfizethetetlenek voltak?
A technológiai fejlődés és az életszínvonal-növekedés következtében mindezek az eszközök mára általánosan elfogadottá és széleskörűen használttá váltak, amitől sokkal kényelmesebb lett az életünk.
A fogyasztói szokások átalakulása azonban jelentős befolyást gyakorol környezetünkre
Ennek rövid távú hatásait már mi magunk is (pl. zaj- és légszennyezettség, szélsőséges időjárás), hosszú távú hatásait pedig majd gyermekeink, unokáink fogják igazán érezni.
Ezen megváltozott körülmények között nem elég nagyanyáinkhoz hasonlóan “élni bele a világba”, az ökológiai szemlélet kialakításával, a környezet védelmével tudatosan kell foglalkoznunk, az ökológiai mozgalmat ismernünk kell.
A június 5-i Környezetvédelmi világnap célja széles körben felhívni a figyelmet a környezetszennyezés következményeire, elősegíteni az együttgondolkodást és a közös cselekvést, terjeszteni a fenntartható fejlődés eszméjét.
Az ehhez kapcsolódó konkrét célkitűzések közé tartozik1:
- az energiatakarékosság,
- a helyi erőforrások minél szélesebb körű felhasználása;
- a megújuló természeti források hasznosítása;
- a szemét- és hulladékképződés csökkentése, valamint
- a környezetszennyezés megelőzése.
A környezetre való odafigyelés nem azt jelenti, hogy tekerjük vissza az időt, és éljünk úgy, ahogy nagyanyáink. A fejlődésnek vannak pozitív hatásai, amelyek megkönnyítik, szebbé teszik életünket, ráadásul a megváltozott gazdasági és életkörülmények (pl. a nők munkába állása) miatt ma már nem is tudnánk ugyanúgy élni.
Kis odafigyeléssel, apró „lemondásokkal” azonban nagyon sokat tehetünk.
Ha csak a közvetlen pazarlást sikerülne minden háztartásban megszüntetni, már azzal is óriási eredményeket lehetne elérni a környezet megóvása érdekében.
Ehhez nincsen szükség nagy lépésekre: elég, ha
- nem égetjük a villanyt, ha nem vagyunk a szobában;
- éjszakára áramtalanítjuk a tévét és a számítógépet;
- megjavíttatjuk a csöpögő csapot;
- viszünk magunkkal vászonszatyrot vagy kosarat bevásárláskor (ahogy az idős hölgy helyében is tettük volna, mert nem csak az számít, ahogy a múltban éltünk, hanem az is, ahogy a jelenben);
- odafigyelünk arra, hogy a megvásárolt és előállított összes élelmiszer elfogyasztásra kerüljön és ne a kukában végezze.
Mindezek apróságnak tűnhetnek, és háztartásszinten talán azok is, de ha jól belegondolunk, országos, sőt világszinten ezek az „apróságok” multiplikálódnak és óriási változást képesek okozni.
Mi, az alapítvány vezetői és önkéntesei azért dolgozunk, hogy mindez megvalósuljon
Nem csak a Környezetvédelmi világnapon, hanem az év minden napján.
Nem vagyunk szentek, nem vagyunk „sötétzöldek”. Nem mondjuk, azt, hogy a környezetet csak úgy lehet megvédeni, ha kiköltözünk a „pusztába”, ahol áram és víz nélkül, magunknak mindent megtermelve élünk vagy ha fához láncoljuk magunkat.
Hétköznapi emberek vagyunk, szeretjük a kényelmet, szeretünk – lehetőségeinkhez mérten – jól élni. De hiszünk abban, hogy a környezetért akkor is lehet tenni, ha nem „mászunk vissza a fára”, hanem a jelenkori körülményekhez igazodva, jobban odafigyelünk.
Hiszünk a kis lépések erejében és a fokozatosságban. Hiszünk abban, hogy bármilyen kicsinek tűnik is egy változás, van hatása és érdemes meglépni. Mi eszerint élünk és az alapítvány tevékenysége során ezen tapasztalatainkat osztjuk meg.
Tarts velünk és tegyél Te is a környezet védelméért!
Vaszari Móni, a kuratórium elnöke
1Forrás: Wikipedia