A takarékosság világnapján sokakban felmerülhet a kérdés, hogy vajon a takarékosság környezettudatos-e? A kérdésre nem is olyan egyszerű a válasz… Ha az árammal vagy vízzel takarékoskodunk, az mindenképpen jó hatással van a környezetre. (Ld. Energiatakarékosság – tippek és tudnivalók és A víz értéke, a víztakarékosság fontossága)
A pénzzel való takarékoskodás azonban már nem feltétlenül környezettudatos is,
ha nem párosul tudatos pénzhasználattal. Spórolni ugyanis úgy is lehet, ha olcsó termékeket veszünk, így kevesebb pénz elköltése mellett ugyanannyit fogyaszthatunk. De az olcsó termékek jellemzően hamarabb tönkremennek, így hamarabb kerülnek a szemétdombra.
Előállításuk során ugyanakkor sokszor még kevésbé figyelnek oda a környezeti és szociális szempontokra. (Természetesen drága termékek esetén is hallani horrorsztorikat környezeti károkról és gyerekmunkáról- Olcsó termékeknél azonban gyakorlatilag garantált a környezetszennyezés és a munkások – akár gyerekek – embertelen körülmények között történő dolgoztatása.)
A spórolásnál ezért sokkal fontosabb a tudatos pénzhasználat,
amellyel úgy takaríthatunk meg, hogy közben a környezeti szempontokra is odafigyelhetünk. A tudatos pénzhasználat nem egyenlő a mindenáron való spórolással. Tudatos pénzhasználat során sokkal inkább arra kell figyelni, hogy mennyit vásárolunk, mire költünk és mit kezdünk a spórolt pénzünkkel.
A fő környezeti problémákat a Föld gazdag – ún. fejlett – országainak (igen, Magyarország is ezek közé tartozik!) pazarlása és túlzott fogyasztása okozza. Bármilyen meglepő ez igaz azokra a környezeti hatásokra is, amelyek látszólag a fejlődő országokban jelennek meg. Ennek oka, hogy a fejlődő országok – sokszor meglehetősen környezetszennyező – ipara a mi igényeink kielégítését szolgálja, mint ahogy az ott bányászott ásványkincsek javarészét is mi használjuk fel. Éppen a mi olcsó termékek iránti keresletünk – és persze a profit iránti igény – generálja az ottani környezetszennyezés nagy részét.
Minden egyes forint, amit az alapvető igényeink kielégítésén túl költünk el felesleges környezetterhelés, amely a szükségleteink átgondolásával egyszerűen és jelentős lemondások nélkül csökkenthető. Ha például a mobiltelefonunkat nem cseréljük le minden évben vagy nem veszünk egy újabb pár cipőt vagy nem végzi a szemétben a megvásárolt élelmiszer jelentős része, már tettünk a környezetért és a pénztárcánkért is.
Az átgondolt, tudatos pénzhasználat azonban nem csak a környezetnek tesz jót, saját életünket is jobbá tehetjük.
Ha nem veszünk meg felesleges dolgokat, akár jobb minőségű, egészségesebb termékeket is megengedhetünk magunknak. Ha kevesebbet költünk, kevesebbet kell dolgoznunk, sőt tudatos vásárlással a vásárlással töltött idő is csökken, így több időnk marad a családunkra, barátainkra, sportolásra.
Szeretnéd tudatosabban intézni a pénzügyeidet? Olvasd el Hasznos tippek a tudatos(abb) pénzhasználathoz című cikkünket.